Dáma české vitráže Jitka Kantová

Na období prázdnin 2021 připravujeme výstavu z tvorby významné sklářské výtvarnice Jitky Kantové z Lubence u Karlových Varů. Vystaveny budou zejména ukázky vitráží, technicky realizovaných jejím manželem Richardem Kantou, dále skleněné objekty s polodrahokamy, originální šperky a mozaiky, ve spolupráci s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem vytvořené skleněné vázy a sklenice či porcelánové sestavy, vzniklé ve spolupráci s akademickým malířem Borisem Noskem. Výstavu doplní obrazy Kristiny Folprechtové, matky autorky.

Vernisáž proběhne 16. 7. 2021 od 16.00 h. za účasti autorů a dalších výtvarníků, kteří s manželi Kantovými spolupracují.


Jitka Kantová (1970) patří ke špičce současných výtvarníků zabývajících se jedinečným oborem vitráží. Na počátku 90. let na stáži v Rottweilu u Stuttgartu poznala nejenom základy a taje tohoto prastarého uměleckého řemesla, ale pochopila, že vitráž je bez nadsázky jejím osudem. Po návratu ze stáže byla natolik plná zápalu a nadšení, že se rozhodla založit vlastní dílnu a v oboru vitráže podnikat.

S bývalým spolužákem ze základní školy Richardem Kantou spojila život i podnikání. Richard Kanta je technický typ a výtvarné vize své ženy technicky realizuje od samého začátku.

Talentovaná umělkyně Jitka Kantová se v posledních letech specializuje na specifické věci, jako jsou stropní vitráže, malby na sklo, vitrážové plastiky atp. Mezi poslední umělecká mistrovská díla z její tvorby patří kupříkladu vitráž k 700. výročí narození Karla IV., úspěch zaznamenala na světové výstavě EXPO 2015 v Italii s vitráží Porta Bohemica a mimo jiné spolupracovala s americkým výstředním výtvarníkem Kehindem Wileyem na vitrážovém stropu pro newyorské vlakové nádraží Penn Station.

Mezi aktivity manželů Kantových patří i záchrana venkovského gotického kostela zasvěceného sv. Jiljí v Libyni u Lubence, kde postupně budují muzeum vitráží s jedinečnými vitrážovými okny a plastikami Jitky Kantové.